Hac Nasıl Yapılır?

Ninova Turizm olarak bu yazıda hac nasıl yapılır anlattık.

Hac Nasıl Yapılır?

Hac ibadetini yapmak için çok sayıda yükümlülüğü yerine getirmek gerekir. Bu kutsal ibadeti yapmak için onu hak ediyor olmak gereklidir.

Hacca gidecek olan Müslümanın en temelde yapması gereken şey, hac için harcayacağı paranın helal kazanç olmasıdır. Hacca gitmek isteyen kimse, bu kutsal görev için helal kazanç temin etmeli ve varsa borçlarını ödeyip helallik almalıdır.


Hacca gidecek olan kişi önce günahlarının bağışlanması için tövbe edip Allah’tan (c.c.) af diler.  Kazaya kalan ibadetleri varsa onları mümkün olduğu kadar kaza eder. Yola çıkacağı zaman da evinde iki rekât namaz kılar. Hacı adayları Mikat bölgesine gitmeden evvel tırnaklarını kesmeli, gerekli vücut temizliğini detaylı bir şekilde alarak gusül abdestini almalıdır.

**Mikat Bölgesi; Hacca gidenlerin, Mekke’ye varmadan önce yıkanıp temizlendikleri ve ihrama girdikleri yerdir. Hac yapacak kişinin Mekke yakınlarında ihramsız geçmemesi gereken sınıra Mikat denir. Mekke’de Mikat sınırına gelen kişinin kesinlikle ihrama bürünmüş olması gerekir.

İki rekât namazını kılan ve gerekli temizliğini yapan hacı adayı aile fertleri, eş dost ve yakınları ile helalleşerek yola çıkar. Yolda olan hacı adayı hem yolculukta hem de hac ibadeti sırasında başkalarını incitecek kötü söz ve davranışlardan kaçınır, kul hakkına girmemeye özen gösterirler. Allah’ın (c.c.) hoşuna gitmeyecek en ufak davranış ve düşünce ve sözlerden sakınırlar.

Hacı adayları ihrama girme yeri olan Mikat bölgesine gelmeden önce (eğer daha önce yapmamışlarsa) tırnaklar kesilir gerekli temizlik yapılır, imkân varsa gusül alınır yoksa abdest alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir